Ünlü Şairler ve Sözleri

Ünlü Şairler ve Sözleri

Can Yücel Kimdir?
1926 yılının 21 Ağustos günü dünyaya gelen Türk Edebiyatının oldukça önemli bir ismi olan modern Türk şairi Can Yücel, Tek partili olan dönemde 7 yıl süre ile Mili Eğitim Bakanlığı yapan Hasan Ali Yücel’in oğlu olmaktadır. Özellikle bariton bir sesi ile oldukça kaba ve samimi bir şekilde okuduğu şiirleri ile farklı bir tarz yaratmıştır.
Eğitim Hayatı ve Sanata Başlangıcı
Şair ilköğrenimlerini ve lise öğrenimini Ankara yaptı. Liseyi Ankara Atatürk Lisesinde eğitim görürken yurt dışındaki eğitim olanaklarından faydalanmak için yurtdışına gitmiştir. Üniversite dönemlerinde Cambridge ve Ankara Üniversitelerinde eğitim görmüştür. Özellikle Latince ve Yunanca eğitimi alan şair bu iki iyi derecede bilmektedir. Bu iki dil üzerinde çeşitli elçiliklere çevirmenlikte yapmıştır. Ayrıca Londra’da BBC kanalının Türkçe bölümünde spikerlikte yapmıştır. Askerliğini Kore’de yapan şair 1958 yılında askerlik sonrasında Türkiye’de Bodrum ve Marmaris bölgelerine yerleşerek rehberlik yapmaya başlamıştır. Bundan sonra ise İstanbul’a gelerek şiir ile daha fazla ilgilenmeye başlamıştır.
Sanat Hayatı
Türk modern şiirinin önemli isimlerinde Can Yücel 1945 ile 1965 yılları arasında oldukça fazla sayıda dergide şiirleri yayımlanan bir şair olmuştur. Bu dergiler arasında Yenilikler, Dost, İmece ve Papirüs bulunmaktadır. Özellikle 1965 yılından sonra siyasi olarak da şiirler yazmaya başlamıştır. 1971 yılında çevirdiği kitaplar yüzünden 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1980 döneminde de Rengahenk isimli kitabı toplatıldı. Çok fazla eser veren şair 1999 yılında vefat etmiştir.

Can yücel Sözleri

Can yücel’in internette birçok sözü bulunmaktadır.Ama bu sözlerin birçoğu Can yücel’e ait değildir.Can yücel sözleri diye tabir edilen bu sözler Can yücel’e mal edilmiştir.İnsanların bu konuda bilinçlenmesi lazım artık.Hatta Can yücel’in eşi de bununla ilgili açıklama yapmıştı.Can yücel’e ait olmayan ama ona mal edilen sözlerden bazıları aşağıdadır.Bunları herkes can yücel sözleri diye kullanmaktadır.

– Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle!.
– Anne karnına sığarken, Dünyaya neden Sığmadığını ve en Sonunda bir
metrekarelik yere nasıl sığmak zorunda kalacağını fark etmeli İnsan ve Ona göre yaşamalı..
– Kimileri ‘Seviyorum’ der, çünkü ezberlemiştir.
Kimileri diyemez, çünkü gerçekten sevmiştir.
– Aslında Bütün İnsanları Sevebilirdim,
Sevmeye Senden Başlamasaydım…
– Öğrendik ki :
Her yarayı saran zaman değil ‘ Sevgidir ‘…
– Beklemek güzeldir,
Ama dogru durakta..

Özdemir Asaf Kimdir?
1923 yılının 11 Haziran gününde dünyaya gelen Özdemir Asaf Ankara’da doğmuştur. Türk Edebiyatı için oldukça önemli bir şair olmakta ve Cumhuriyet döneminin ilk Türk şairleri arasında yer almaktadır. Asıl adı Halit Özdemir Arun olan şairin babası olan Mehmet Asaf oldukça önemli olan Şura’yı Devlet’in kurucuları arasında yer almıştır.
Eğitimi ve Sanata Başlangıcı
Şair 1930 yılında Galatasaray Lisesinde eğitime başlasa bile 1941 yılında girdiği ek bir sınav ile Kabataş Erkek Lisesine geçmiştir. Bu liseden 1942 yılında mezun olan şair üniversite öğreniminde ise Hukuk Fakültesine 3 yıl İktisat Fakültesine 3 yıl be Gazetecilik Fakültesine ise 1 yıl gitmiştir. Bu dönemde ise Tanin ve Zaman gibi gazetelerde çalışmış ve çeviriler yapmıştır. İlk çalışmaları ise Servet-i Fünun ve Uyanış gibi dergilerde yer almıştır. Bu şekilde sanat hayatında yer alarak yazılarına başlamıştır.
Sanat Hayatı
Ünlü Türk şairi Özdemir Asaf 1951 yılında Sanat Basımevi’ni kurarak yazdığı kitapları Yuvarlak Masa Yayınları olarak yayımlamaya başladı. 1962 yılında kurulan Temel Hakları Yaşatma Derneği’nin kurucuları arasında da yer aldı. 1955 yılı ile 1978 yılına kadar birçok şiir kitabı ile etika, öykü ve deneme kitabı yayımlamıştır. Yayımladığı kitaplar ve şiirleri ile oldukça sevilen şair 1981 yılının 28 Ocak günü hayata veda etti. Türk edebiyat ve şiir dünyasında oldukça önemli izler bırakan şair günümüzde de halen okunmakta ve anılmaktadır.

Özdemir asaf sözleri

Özdemir asaf’ın internette daha çok facebook ve twitterda birçok sözü ve sayfası vardır.Özdemir asaf diye dolanan sözlerin birçoğu yine Can yücel sözlerinde belirttiğimiz gibi ona ait değildir.Sadece ona mal edilmiştir.Aslında internette birçok söz ve şiirin kime ait olduğu belli değildir.Bu sözlerin kime ait olduğunu teyit edebilmek için Özdemir asaf’ın ve Can yücel’in kitaplarına bakmamız gerekir.Bu özdemir asaf sözlerinden bazıları aşağıdadır.

Ben sana hep üşüyordum,
Çünkü kıştım.
Nakıştım, bakıştım…
İnkar etmiyorum da bunu..
Seni sevmek gibi büyük işlere kalkıştım..
Ve lütfen inkar etme
Sana en çok, en çok ben yakıştım.

Bir zamanlar senin çirkinliklerin de güzeldi, şimdi güzelliklerin bile çirkin..

Yine de beddua edemem sana, Allah ne mutluluğun varsa versin..

Rüyamda bir gerce, gecede ben. Bir yere gidiyorum, Delice. Aklımda sen..

Ben gülüşüne öldüm, o gülüşüme güldü. Farklıydık işte…

Gelmeyecek bir gideni, olmayacak bir nedeni beklediniz mi hiç?

Cemal süreya kimdir

Öncelikle ünlü şair Cemal süreya‘yı tanıyalım.Ondan sonra sözlerini okursunuz.Belki Cemal süreya’nın kim olduğunu öğrenmek isteyen okuyucularımız olabilir.Cemal süreya olarak tanıdığımız ünlü şairin adı Cemalettin Seber‘dir.1931 yılında Pülümür’de doğmuştur.9 ocak 1990 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.Çocuklarının adı Ayşe seber ve Memo Emrah Seber’dir.Babasının adı Hüseyin Seber annesinin adı Güllü seber’dir.
Şiir Kitapları
• Üvercinka (1958; Yeditepe Şiir Armağanı)
• Göçebe (1965; 1966TDK Şiir Ödülü)
• Beni Öp Sonra Doğur Beni (1973)
• Sevda Sözleri (Uçurumda Açan ile birlikte toplu şiirleri: 1984)
• Sıcak Nal ve Güz Bitigi (1988; Behçet Necatigil Şiir Ödülü)
• Sevda Sözleri (bütün şiirleri: 1990, ö.s; YKY 1995)

Can yücel sözleri ve Özdemir asaf sözleri için söylediklerimiz cemal süreya sözleri içinde geçerlidir.Ona ait olmasa da birkaç sözü paylaşalım.

• Belki o her şeye değecek kadar değerli senin için; ama sen de, onun için kendini hiç edecek kadar değersiz değilsin.
• Belki de. Evet, belki de sen, hiç hak etmemiştin beni. Oysa ben; her halinle kabullenmişim seni.
• Bilirsin sigarayı da kalem tuttuğum gibi tutarım. Ondan tüter sevda sözleri.
• Bir çiçek duruyordu, orda, bir yerde, bir yanlışı düzeltircesine açmış.
• Bir gün seni bırakırım ya tütünü bırakmak gibi bir şey olur bu evet, gün geliyor, bıkıyorum senden, ama İstanbul’dan bıkmak gibi bir şey olur bu…
• Bir kırıldık, daha da kırılırız. Kimse dokunamaz bizim suçsuzluğumuza…
• Bir kadını ortadan ikiye böl, yarısı annedir, yarısı çocuk, yarısı sevgili yarısı aşk. Duyanlar bunu bilmez, görenler anlamaz bunu! Yarısı rivayettir, yarası gece.

Ünlü Şairler ve Sözleri
5 (100%) 1 Oy

Yorumlar

WORDPRESS: 0