Yağ kaybını artırmak ve hedef ağırlıklarınıza mümkün olan en kısa sürede ulaşmak için 1.000 kalorilik diyetle kaç kilo verilir sorusunu cevapladık.

Kalorileri kesmenin kilo vermek için etkili bir yol olduğu doğru olsa da, araştırmalar kalori alımını çok fazla azaltmanın uzun süreli sağlık veya kilo kaybı için iyi olmadığını göstermektedir.

Bu makale 1.000-1.200 kalorili diyetleri gözden geçirmekte ve düşük kalorili diyet kalıplarıyla ilişkili potansiyel faydaları ve olumsuz yanlarını kapsamaktadır.

Woman cooking in the kitchen

 

1.000 kalorilik diyet nedir?

1.000 kalorilik bir diyet, tükettiğiniz günlük kalori sayısını 1.000 ile sınırlayan bir beslenme şeklidir. Bu diyet düşük kalorili bir diyet olarak kabul edilir, çünkü ortalama yetişkinlerin çoğunun kilolarını korumak için ihtiyaç duyduklarından daha az kalori sağlar.

Doktorlar ve diyetisyenler de dahil olmak üzere birçok sağlık hizmeti sağlayıcısı, düşük kalorili diyetleri kilo kaybı için bir gitme stratejisi olarak reçete eder.

Kıvılcım kilo kaybının yaygın bir önerisi, kalori alımını günde 500-750 kalori azaltmaktır. Bu genellikle yetişkin kadınlar için günde 1.000-1.500 kalori ve yetişkin erkekler için günde 1.500-1.800 kalori düşük kalorili bir diyet anlamına gelir ( 1 ).

1.000 kalorinin, kadınlar için önerilen düşük kalorili diyet aralıklarının en altında olduğunu unutmayın.

Bazı araştırmacılar, düşük kalorili diyetleri günde 800-1.200 kalori veren diyet kalıpları olarak sınıflandırırken, çok düşük kalorili diyetler günde 800 kaloriden daha az kalori veren diyetler olarak sınıflandırılmaktadır ( 2 ).

Bu diyetler tipik olarak hızlı kilo kaybını teşvik etmek için haftalar ila aylar arasında kısa sürelerle takip edilir.

Düşük kalorili ve çok düşük kalorili diyetler, kilo kaybı merkezleri gibi tıbbi gözetim altında klinik ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak halk arasında da popülerdir.

Aslında, birçok kilo kaybı koçu, kişisel antrenör ve popüler diyet web siteleri 1.000 -1.200 kalorili yemek planları sunarak 1.000 -1.200 kalorilik bir diyetin ardından “hızlı bir şekilde zayıflamanıza” yardımcı olacağına söz veriyor.

Bu diyetler genellikle kalori alımını düşük tutmaya yardımcı olmak ve genellikle kalori sayımı içerir, böylece diyetisyenler günlük sınırlarının altında kaldıklarından emin olmak için “düşük kalorili”, “yağsız” ve “az yağlı” gıdaların kullanımını teşvik eder.

Bazı durumlarda kısa vadede 1.200 kalorilik bir diyet uygun olsa da, 1.200 kalori yetişkinlerin çoğunluğu için çok azdır.

Ayrıca, başlangıçta kalori alımınızı önemli ölçüde azaltırken hızlı kilo kaybı yaşayabilirsiniz, ancak çalışmalar düşük kalorili diyetlerin kiloyu iyi durumda tutmak için nadiren çalıştığını göstermektedir ( 4 ).

özet

1.200 kalorilik bir diyet, düşük kalorili bir diyet olarak kabul edilir. Düşük kalorili diyetler hızlı kilo kaybını teşvik etmek için kullanılır ve bazen sağlık uzmanları tarafından reçete edilir.

 

Kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

Kilo kaybı için bir kalori açığı oluşturmak gerekir. Bazı sağlık profesyonellerinin önerdiği gibi günlük ihtiyacınızan 500-750 kalori azaltmak, muhtemelen en azından kısa vadede kilo kaybını teşvik eder.

Birçok çalışma, 1.200 kalorili diyetler de dahil olmak üzere düşük kalorili diyetleri takiben kilo kaybını artırabildiğini göstermiştir.

1.000 Kalorilik Diyetle Kaç Kilo Verilir?

Örneğin, obezitesi olan 2.093 kişide yapılan bir araştırma, tıbbi olarak denetlenen 1.200 kalorili yemek yerine koyma diyetinin 12 ay boyunca ortalama% 4.7(Örneğin 100 kiloysa 4.7 kilo) yağ kaybıyla sonuçlandığını gösterdi ( 6 ).

Başka bir çalışmada, yetişkinler günde 500, 1.200-1.500 veya 1.500-1800 kalori sağlayan ticari bir kilo verme programını izledi.

1 yıl sonra, günde 1.000-1.500 kalorilik diyetle beslenenlerde ortalama kilo kaybı 6,8 kg idi. Bununla birlikte, 1.200 kalorilik diyetten sonra 4.588 kişinin% 23’ü çalışmadan çıktı ( 7 ).

Çalışmalar, 1.200 kalorili diyetler gibi düşük kalorili diyetler kullanarak ilk kilo kaybının tipik olarak hızlı ve önemli olmasına rağmen, bunu sadece orta kalori kısıtlaması kullanan diyetlere kıyasla genellikle daha fazla kilo alımı izledi.

Yukarıda bahsedilen ticari kilo kaybı çalışmasında araştırmacılar, ilk 3 aydaki hızlı kilo kaybının, diyet gruplarının üçünde de 9 aylık kilo kaybı idame aşamasında daha fazla kazanım ile ilişkili olduğunu gözlemlediler ( 7 ).

Aşırı kilolu veya obezitesi olan 57 kişiyle yapılan bir başka çalışma, 5 ve 12 hafta boyunca çok düşük bir 500 kalorili diyet veya düşük 1.250 kalorili bir diyet uyguladıktan sonra, çalışma katılımcılarının ortalama olarak 10 ay boyunca kaybettikleri ağırlığın% 50’sini geri kazandıklarını kaydetti. ( 8 ).

Bunun nedeni, düşük kalorili diyetlerin, enerji tasarrufu sağlayan ve artan iştah, zayıf vücut kütlesi kaybı ve yakılan kalori sayısındaki azalmalar dahil olmak üzere enerji kaybını önleyen metabolik değişiklikleri indüklemesidir. 9 ).

Bu, birçok sağlık uzmanının, düşük kalorili diyetlerle ilişkili negatif metabolik adaptasyonları en aza indirirken, kilo kaybını teşvik etmek için kalori alımında sadece küçük azaltmalar kullanan yeme kalıpları önermesine yol açmıştır ( 12 ).

özet

Düşük kalorili 1.200 kalorili bir diyetin kilo kaybına yol açması muhtemel olsa da, kiloyu uzaklaştırma şansı zayıftır.

 

 

1.000 -1.200 kalorilik bir diyetin potansiyel faydaları

1.000 -1.200 kalorilik bir diyetin uygulanması bazı sağlık yararları sağlayabilir, ancak bu faydaların genel olarak kalori kısıtlaması ile ilişkili olduğunu ve 1.200 kalorili yemek planlarına özgü olmadığını belirtmek önemlidir.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu miktardan düzenli olarak daha fazla kalori almak , kilo alımı , artmış kalp hastalığı risk faktörleri ve diyabet dahil olmak üzere birçok sağlık sonucuna yol açabilir. 13 ).

Vücudunuzu doğru miktarda kalori ile doldurmak, genel sağlığın korunması için gereklidir.

 

Bununla birlikte, kilo kaybı maddesini teşvik etmek için kullanılan yöntemler ve çok düşük kalorili, kısıtlayıcı diyet yöntemleri kullanmak, zaman içinde kilo alma şansının artmasıyla güçlü bir şekilde ilişkilidir.

Bu nedenle, aşırı vücut ağırlığını kaybetmek genel sağlığınıza fayda sağlarken, daha aşırı diyet modellerine göre sağlıklı, sürdürülebilir kilo verme yöntemlerini seçmek önemlidir.

Bazı araştırmaların, tıbbi gözetim altında düşük kalorili veya çok düşük kalorili diyetleri izleyen obezite veya morbid obezitesi olan kişilerin kilo verdiklerini ve genel sağlığı artırabilecek kan şekeri ve lipit profillerini geliştirdiklerini belirtmek gerekir. 20 ).

Yine de, bu diyetler tipik olarak kısa sürelerle takip edilir ve genellikle kısıtlayıcı nitelikleri nedeniyle yüksek bırakma oranları görülür. Çünkü gerçekten düzenli uygulaması zordur.

Bununla birlikte, kilo kaybı için düşük kalorili bir diyet uygulamakla ilgileniyorsanız, tavsiye için kalifiye bir sağlık uzmanıyla görüşmeniz önemlidir.

özet

Aşırı vücut ağırlığını kaybetmek ve vücudunuzu doğru miktarda kalori ile doldurmak genel sağlık için önemlidir. 1.200 kalorili diyetler bazı sağlık yararları ile ilişkili olsa da, bu faydalar genel olarak kalori azaltımı ile ilgilidir.

 

Potansiyel olumsuz yanları

Kalori ihtiyaçları son derece kişiselleştirilmiştir ve vücut büyüklüğü, yaş ve aktivite seviyeleri gibi birçok faktöre bağlıdır. 1.000 -1.200 kalorilik bir diyet, daha küçük yaşta kadınlar da dahil olmak üzere çoğu yetişkin için uygun değildir.

Kalori gereksinimleri kişiden kişiye değişir ve doğru ihtiyaçlar sadece belirli ekipman veya hesaplamalar kullanılarak belirlenebilir, ancak ortalama bir yetişkin kadının kilosunu korumak için günde yaklaşık 2.000 kaloriye ihtiyacı olurken, bir erkeğin 2.500 ( 21 , 22 ).

Yine, bu sayılar sadece ortalamalardır ve yaş, aktivite seviyeleri ve boy gibi faktörler nedeniyle kalori ihtiyaçlarındaki farklılıkları yansıtmamaktadır. Bununla birlikte, bu ortalama kalori ihtiyacı tahminleri, 1.200 kalorinin ne kadar düşük olduğu hakkında bir fikir verir.

1.200 kalorilik bir diyet çoğu insan için çok düşüktür ve baş dönmesi, aşırı açlık, bulantı, mikro besin eksiklikleri, yorgunluk, baş ağrısı ve safra taşı gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir ( 23 ).

Ayrıca, 1,200 kalorilik bir diyet, uzun süreli kilo kaybınız hedefinizse başarısızlığa neden olabilir.

Kalorileri kısıtlamak vücudunuzda metabolik değişikliklere yol açar. Bunlar arasında açlığı artıran grelin ve kortizol gibi hormonlardaki artışlar ve istirahat metabolizma hızında (RMR) bir düşüş veya dinlenirken yaktığınız kaloriler bulunur ( 12 , 24 ).

Bu, zaman içinde daha fazla kilo alma şansına ve tekrarlanan kilo kaybı dönemlerinin kısır döngüsüne ve ardından kilo geri kazanımına yol açar, bu da çoğu kronik diyetisyenin yaşadığı – genellikle umutsuzluk duygularına yol açar.

Kilo döngüsü, zihinsel sağlığa zararlıdır ve araştırmalar, tekrarlanan diyet ve kilo döngüsünün kalbi strese sokabileceğini ve yeme bozuklukları, tip 2 diyabet ve artan mortalite riskinin daha yüksek olabileceğini göstermiştir ( 25 , 26 ).

özet

Kalorileri çok fazla kesmek, besin eksikliği ve yorgunluk gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir. Düşük kalorili diyetler nadiren uzun süreli kilo kaybı için çalışır ve genel sağlığı olumsuz etkileyen kilo döngüsüne yol açabilir.

 

 

Daha iyi alternatifler

Çoğu zaman sağlık hizmeti sağlayıcıları ve kilo vermek isteyen insanlar, aşırı derecede kısıtlayıcı kalorilerin uzun vadeli sağlık sonuçlarını dikkate almayan, istenen sonuçları ne kadar hızlı üretebileceklerine bağlı olarak diyetleri seçerler.

Günlük kalori ihtiyaçlarınızın çok altında bir kısıtlayıcı, düşük kalorili diyet seçerken, hızlı kilo kaybına neden olabilir, bu kilo kaybının bir kısmının kas kütlesi şeklinde olduğunu unutmayın. Kas kaybı ve diğer metabolik uyarlamalar RMR’nizi düşürebilir ( 12 ).

Büyük kalori açıkları sadece kilo kaybını daha da zorlaştıran olumsuz değişikliklere yol açmakla kalmaz, aynı zamanda duygusal refahınızı ciddi şekilde olumsuz etkileyebilir.

Araştırma çalışmalarının çoğu, diyetin işe yaramadığını ve daha sağlıklı, daha az aşırı kilo verme yöntemlerini kullanmanın, zaman içinde kilo kaybını ve kilo kaybı bakımını desteklemek için daha iyi bir seçim olduğunu göstermektedir.

Örneğin, alımınızı genellikle dudaklarınızı geçen her yiyecek parçasını izlemeyi içeren 1.200 kaloriye düşürmek yerine, aşağıdaki kanıta dayalı, sağlıklı kilo verme ipuçlarından birkaçını deneyin:

  • Bütün yiyecekleri ye. Sebze, meyve, fasulye, balık, kuruyemiş, tohum ve yumurta dahil tüm yiyecekler, kalori alımınızın çoğunu içermelidir. Tüm gıdalar vücudunuzun gelişmesi için gereken lif, protein ve sağlıklı yağlarla doludur.
  • Eklenen şeker ve yağları kesin. Yağınızın azaltılması ve şeker alımının azaltılması, kilo kaybını teşvik etmenin sağlıklı bir yoludur. Yaygın şeker ve / veya yağ yüklü gıdalar arasında soda, kekler, dondurma, şeker ve şekerli tahıllar ( 27 ).
  • Evde daha fazla yemek pişirin. Paket servisi, restoranlar ve fast food’a daha az güvenin ve evde daha fazla yemek pişirin.
  • Günlük aktiviteyi arttırın. Sağlıklı, sürdürülebilir kilo kaybını teşvik etmenin en iyi yollarından biri, yaktığınız kalori sayısını artırarak bir kalori açığı oluşturmaktır. Dışarıda günlük yürüyüşler eklemeyi, egzersiz dersleri almayı veya spor salonuna katılmayı deneyin ( 29 ).
  • Bilgili bir sağlık uzmanı ile çalışın. Kilo kaybı korkutucu ve stresli olabilir. Bilgili bir diyetisyen veya diğer eğitimli bir sağlık uzmanı, aşırı kısıtlama olmadan sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı, sürdürülebilir diyet yaklaşımları kullanarak kilo vermek daha fazla zaman alabilirken, aşırı kalori kısıtlaması sırasında ortaya çıkan olumsuz adaptasyonları azaltır ve kiloyu iyi durumda tutma şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

özet

Kilo vermeye çalışırken, daha az kısıtlayıcı yöntemler kullanmak, sağlıklı ve sürdürülebilir kilo kaybı elde etmenize yardımcı olabilir.

 

Alt çizgi

1.000 -1.200 kalorilik bir diyet, hızlı kilo kaybını teşvik etmek için tipik olarak kalori saymayı ve düşük kalorili yiyecekleri yemeyi içeren düşük kalorili bir yeme düzenidir.

1.200 kalorilik bir diyetin kısa vadeli, hızlı kilo kaybını teşvik etmesi muhtemel olsa da, kalori kısıtlaması sırasında meydana gelen metabolik adaptasyonlar, ağırlığın uzun vadede tutulmasını son derece zorlaştırır.

Dahası, 1.200 kalori, çoğu yetişkinin – hatta küçük kadınların bile – vücutlarını yakması gereken ortalama kalori sayısının çok altında.

1.200-1.000 veya daha az kalori sağlayan diyetler kilo kaybı için popüler bir araç olsa da, genel sağlığınız için vücudunuzu sağlıklı bir şekilde besleyen ve yaşam boyu sürdürülebilecek yavaş ama sürdürülebilir kilo kaybını teşvik eden bir diyet seçmek daha iyidir.

Pudrasız Nitril Eldiven

Non-steril. Steril Değildir.

-Pudrasızdır.

-Tek kullanımlık.

-Koli adeti 20 kutudur. Her bir kutu 100 adet eldiven içerir.

Nitrilden imal edilmiştir. Doğal lateks içermez. Düşük protein seviyesi nedeniyle alerji riski düşüktür. Konçlu yapısı sebebiyle kolay giyilip, kolay çıkartılır. Yumuşak ve esnektir.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!