Beslenmede ana öğünler kadar ara öğünler de oldukça önemlidir. Bir çok kişi ara öğün yapmamakta. Bunun ciddi anlamda olumsuz yanları bulunmaktadır. Peki nedir ara öğün? Ara öğün, ana öğünlerin arasında düşük miktarlı gıda tüketimidir. Fakat bu öğünler, ana yemeklerden oluşmaz. Daha düşük kalorili, fayda sağlayabilecek gıdalardır. Yazımızın sonunda ara öğünde tüketilebilecek gıdalara da değineceğiz.

Ara Öğünün Faydaları Nelerdir?
İlk bakışta ara öğün fazla yemek anlamına gelir ve daha fazla kilo aldırır mantığının ne kadar yanlış olduğuna değinmek gerekiyor. Ara öğünler, bir sonraki ana öğüne çok fazla acıkmadan geçiş yapmanızı sağlar. Bu sayede ana öğünde çok fazla miktarlarda yemek yemezsiniz. Sık ve az tüketim yaptığınız için ise metabolizma daha hızlı ve yoğun çalışır. Bu da kilonuzu kontrol altında tutmak için iyi bir çözümdür. Ara öğün aynı zamanda önemli bir görev üstlenir ve kan şekerini dengeler, insülin salgılanmasına katkıda bulunur.

Tabi faydalarına değindiğimiz kadar dikkat edilmesi gerekenler de oldukça fazla. Her besin kaynağı ara öğün yerine geçmez. Ara öğün diye düşünerek yediğiniz bisküvi, abur cubur, şekerli gıdalar ve benzeri yiyecekleri ara öğün saymak mümkün değil. Ara öğünler, ana öğünler kadar dikkat edilmesi gereken gıdalardan oluşmalıdır. Bu hususta değinmemiz gereken bir diğer detay da porsiyon miktarı. Nasıl ki ana öğünlerde porsiyonların az olmasına dikkat ediyorsak, ara öğünler için de aynı durum geçerli. Tükettiğiniz yiyeceğin miktarını fazla kaçırdığınız anda o ara öğün, ara öğün olmaktan çıkacak, fayda yerine zarar verecektir. Bu nedenle öğün arasında tükettiğiniz gıdaları doğru seçin.

Ara Öğünde Tüketilebilecek Yiyecek Örnekleri
-Kuru kayısı
-Ceviz, fındık, badem, fıstık, beyaz leblebi
-Yoğurt
-Yaban mersini
-Yeşil elma
-Bitki çayı
-Nescafe
-Kuru üzüm

Ara öğünler ana öğünlerden çok kısa bir süre sonra değil, 2-3 saat sonrasında tüketilirse daha uygundur. Tavsiye edilen yiyeceklerde tüketim miktarını en düşük seviyede tutup, farklı tavsiyeleri aynı anda tüketebilirsiniz. Gün içerisinde sadece bir kez değil 2 veya 3 kez ara öğün yapabilirsiniz.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!