Yaşamımızı sürdürebilmemiz için zorunlu ihtiyaçlarımızdan olan beslenme, hayatımızın tüm zaman diliminlerinde dikkat edilmesi gereken bir ihtiyaç karşılamadır. Fakat beslenme konusunda yeterli bilgiye sahip olmamak, beslenmeyi sadece karın doyurma olarak düşünmek ciddi bir yanlıştır. Bu konumuzda sağlıklı beslenmekten ziyade beslenmeyi daha fazla dikkate almamızın nedenlerini paylaşarak beslenmenizi düzene sokmanızı hedeflemekteyiz.

Beslenme, yaşamımızı sürdürdüğümüz süre boyunca bizlerin sağlık ve görünüş olarak nasıl olacağımızı belirleyen en önemli faktörlerin başında gelir. Özellikle vücut geliştirenlerin bir sözü vardır. Ne yersen O’sun! şeklinde. Aslında sadece vücut geliştirme sporu yapanlar için değil, genel olarak da beslendiğiniz gibi görünürsünüz. Beslenmenin önemine doğum itibarı ile dikkat edilmesi gerekir. Bebeklik döneminden ergenlik dönemine, ergenlik döneminden yetişkin ve yaşlılık dönemine kadar her zaman farklı kriterler eşliğinde dikkat edilmelidir.

Bebeklerde ve gelişim çağındaki bireylerde beslenmenin düzgün olabilmesi için yeterli vitamin ve minerallerin vücuda aktarılması gerekmektedir. Bebeklik dönemlerinde bu konuda çok fazla sıkıntı olmamasına karşın, gelişim çağındaki çocuklarda ise problem bir hayli fazla. Gelişmekte olan bireyler için doğru beslenmenin yararları ve önemine dair farklı bir konuda detaylı bir inceleme sunmuştuk. Burada da kısaca değinecek olursak, gençlerin gelişim çağındaki yaptığı beslenme yanlışları, hayatları boyunca sürebilecek bir olumsuzluğa dönüşebilir. Çünkü bu dönemde alınan fazla kilolar ve yağlar, ileride en fazla problem yaşatan durumlardır. Sadece fazla kilolar değil, beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmemesi nedeniyle gelişimi doğru ve tam anlamıyla yerine getiremeyen çok fazla kişi de bu durumdan olumsuz etkilenmekte.

Yaşlı olarak belirtebileceğimiz kesimde ise beslenme hataları daha çok sağlık problemlerini ortaya çıkartmakta. Beslenmeye dikkat etmeyen kişilerde kalıcı sağlık sorunları meydana çıkabilmekte. Kötü beslenmeden kaynaklı alınan aşırı kilolar ise ilerleyen yaşlarda zayıflamayı zorlaştırmakta. Daha yavaş çalışan metabolizma bu durumda olumsuz sinyaller vermektedir.

Toparlayacak olursak beslenmenin hayatımızın her zaman diliminde önemli olduğunu unutmayın. Beslenmenizi tek tip yapmak yerine çeşitlilik kazandırmaya özen gösterin. Kendi yaş grubunuza uygun olarak beslenme yapmanız, hem sağlık hem de gelişim açısından ciddi bir öneme sahiptir. Beslenmenin önemine dikkat etmediğiniz taktirde hayatınızın ilerleyen bölümlerinde sık sık ortaya çıkan sorunlar, başınızı fazlaca ağrıtacak ve keşkelerle dolu bir zaman dilimine geçmenize sebep olacaktır.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!