Günümüzde obezite gibi sağlık sorunlarının hazır gıda tüketimi ve sağlıksız yaşam tarzının benimsenmesi gibi faktörlerin oluşturduğu etkiler nedeni ile son yıllarda spor faaliyetlerine yönelik olarak ilgi her geçen gün hızla artış gösteriyor. Vücudundaki fazla kilolardan kurtulmak isteyenler ya da vücudunun formda ve enerjik kalmasını isteyenler spor antrenmanları ile vücut dinçliği oluşturmayı hedefliyor.

Bu çerçevede de son yıllarda yurtdışında olduğu gibi Türkiye’ de de CrossFit antrenmanları oldukça yoğun şekilde tercih ediliyor. Sürekli olarak toplumun daha geniş kesimlerine yayılmakta olan CrossFit antrenman türü, özellikle günlük eylemlere yönelik olarak vücut esnekliğinin sağlanması ve aynı zamanda da vücudun daha atletik ve daha enerjik bir yapıya sahip olmasına yardımcı oluyor. 

 • CrossFit antrenman türünün uygulanışı sırasında profesyonel bir eğitmen desteğinin alınması çok önemlidir. Özellikle de vücudunda çeşitli fiziksel problemler bulunan ya da çeşitli rahatsızlıkları olan kişilerin bu antrenmanları yapmadan önce mutlaka sağlık raporu alarak, vücudunun uygun olup, olmadığına baktırması gerekir.
 • CrossFit antrenman uygulamaları ağırlık ve kardiyo yoğunluklu bir program ile çalışma gerçekleştirir. Bir tür fitness türü olan CrossFit son dönemlerde farklı bir alan şeklinde kabul edilmeye başlandı. Vücutta hemen hemen tüm bölgelerin ve kasların çalıştırılmasını sağlayarak temel ağırlıkları ile gerçekleştirilmesi gerekir. 
 • CrossFit Nasıl Yapılır? 

  CrossFit antrenmanlarının tek başına yapılabilmesi mümkün değildir. Çünkü bu antrenman tekniği doğrudan fiziksel güç gerekliliği taşıyan bir tekniktir. Bu sebep ile de gruplar halinde yapılması çok daha uygundur. Ayrıca antrenman uygulamaları sırasında her bir devrenin 5 dakika ile başlayan ve 20 dakikaya kadar uzanabilen bir periyot içerisinde yapılabiliyor olması modern toplumun iş yaşantısının zaman konusundaki kısır yapısında herkesin vakit ayırabilme imkanına sahip olabilmesi sağlanabiliyor.  

  Bu özel antrenman tekniği 7 günlük bir antrenman programına sahiptir. Buna göre ilk günde kardiyo egzersizleri gerçekleştirilirken, ikinci günde jimnastik egzersizleri uygulanır ve üçüncü günde yüksek tempoda ağırlık, kardiyo ve jimnastik egzersizleri üçlüsü uygulanır. Dördüncü gün ise bir önceki günün yüksek temposu nedeni ile vücudun dinlendirilmesi gerekir.

  Beşinci günde ise tüm yorgunluğunu atan vücudun yeniden açılması ve esnek olması amacı ile jimnastik egzersizleri gerçekleştirilir. Altıncı günde ise kardiyo ve ağırlık bir arada çalışılır. Son günde ise yine ağırlık, jimnastik ve kardiyo egzersizleri üçlüsünün bir arada uygulanması gerekir. Tüm bu süreç içerisinde uzman spor eğitmeni desteğinin alınması olası kazaların/sakatlıkların önlenebilmesi açısından çok önemlidir. 

  Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!