İnsan vücudu için vitaminler oldukça önemlidir. Bu yazımızda en gerekli vitaminlerin başında gelen D vitamini, son yıllarda özellikle eksikliği sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklar sebebiyle gündemdekini yerini koruyor. Yapılan araştırmalar, D vitaminin bilinenin aksine çok önemli bir vitamin olduğunu ortaya koyarken, aynı zamanda D vitamini eksikliğinin oldukça yaygın görülen bir sağlık sorunu olduğunu açığa çıkarmış oldu. Bu yüzden D vitamini ile ilgili olarak toplumun bilinçlenmesi de büyük önem taşıyor. Peki, D vitamini nedir, eksikliğinin nedenleri nelerdir, belirtiler ve ortaya çıkardığı sağlık sorunları nelerdir; tüm bunlara bir göz atalım.

D vitamini, vücutta nakli ve yapı grubu şeklinde bulunan, asıl işlevi kalsiyum ve fosfor mineralleri arasında denge kurmak olan bir grup organik bileşiğe verilen addır. Peki bu ne anlama gelmektedir? Kalsiyum ve fosfor ile alakalı olduğu için, öncelikle insan vücudunda kemik ve diş gelişiminde büyük rol oynayan D vitamini, bağışıklık sisteminin çalışarak vücudun mikroplara karşı savunmasını sağlar, metabolizma hızını düzenler. Peynir, süt, yumurta gibi hayvansal gıdalarda fazlaca bulunan D vitamini, direkt güneş ışığıyla temas edilmesi halinde de insan derisi tarafından üretilebilmektedir.

Vücudumuz için oldukça gerekli olan D vitaminin vücudun yağ dokularında depolanma işlevi de vardır ve vücut direkt D vitamini almasa bile bir süre bu dokularda depolanan D vitamini kullanmaya devam eder. Ancak yeterli D vitamini alınmadığı takdirde, yağ dokularında da depolanmış D vitaminin tükenmiş olması nedeniyle, vücutta D vitamini eksikliği ortaya çıkmış olur. Yanlış beslenme, obezite, uzun süre güneşe çıkmamak, yüksek korumalı güneş kremi kullanımı, güneş görmeyen soğuk iklimlerde yaşamak, ilerleyen yaş, çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları ise vücudun D vitamini eksikliği çekmesinin en bilindik ve en bariz nedenleridir. Eğer vücudunuzda D vitamini eksikliği başlamışsa, bunu çok net belirtilerle fark etmeniz pek de mümkün değildir. Ancak düzenli olarak kan testi yaptırmanız durumunda D vitamini eksikliği çekip çekmediğinizi öğrenebilirsiniz. Aksi halde sessiz sedasız ilerleyen D vitamini eksikliği sorununuz, ilerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Ancak şu belirtilerden birkaç tanesini yaşıyorsanız, yine vakit kaybetmeden uzman bir hekime görünmenizde fayda var: sürekli uyku hali ve yorgunluk, depresyon, sık sık gribe yakalanma, kas kemik ağrıları, obezite, sık terleme.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!