Bir çok kişi hayatı boyunca yemek yemeyi sadece açlığı giderme olarak görmektedir. Fakat beslenme, kesinlikle tek başına bir açlık giderme ihtiyacı değildir. Acıktığımız zaman vücut tarafından ihtiyacın karşılanması istenir. Bu durumda vücut sağlığı için direkt olarak açlığı giderme maksatlı yiyecekler tüketmek yerine dengeli bir beslenme sağlayarak vücuda doğru besin kaynaklarını aktarmanız tavsiye edilir.

Dengeli Beslenme Nedir?
Dengeli beslenmeyi kısaca yorumlayacak olursak, vücudun ihtiyaç duyduğu çeşitli vitamin, mineral ve benzeri kaynakların dengeli şekilde vücuda sokulmasıdır. Bu konumuzda da dengeli beslenme nasıl olur ve önemi nedir onları detaylandıracağız.

Dengeli beslenmek isteyenler ilk olarak beslenme güdüsünün sadece tokluk hissine bağlı olarak gerçekleşmemesine dikkat etmelidir. Önemli olan tokluk değil, dengeli bir beslenme sağlamaktır. Dengeli beslenmek aynı zamanda sağlıklı beslenme olarak da düşünülebilir. İki farklı kavram gibi görünse de aynı çatı altında birleşebilecek kavramlardır. Mantık olarak dengeli beslenme adına bilmeniz gereken ilk kural, tokluk hissine erişmek değil, vücudun gerekli vitamini, proteini, karbonhidratı, mineralleri yeteri kadar alıp almamasıdır. Sağlıklı bir vücut için tüm vitamin ve mineraller vücutta yeterli miktarda bulunmasıyla gerçekleşir.

Dengeli Beslenme Nasıl Olur?
Dengeli beslenmenin mantığını anladıktan sonra ise uygulama şekli ve miktarlar devreye giriyor. Burada bilmeniz gereken detayın başında fazla tüketim gerçekleştirmemek geliyor. Unutmayın ki; vücudun ihtiyacından fazla yapacağınız tüketim, sizin vücudunuzda yağ olarak kalacaktır. Yediğiniz yiyecek protein bile olsa, gerektiğinden fazla tüketim yapmanız size fayda sğalamaz aksine zarar verir. Bu durumda dengeli beslenmede dikkat edilecek ikinci kuralımız ise yeterli miktarda tüketim gerçekleştirme. Yararlı olduğunu düşündüğümüz için kesinlikle o besinlerden fazla tüketim sağlamıyoruz.

Üçüncü kuralımız ise çeşitlilik. Dengeli beslenmenin ana kurallarından biridir. Tek tip beslenmekten uzak olmanız gerekir. Kimse sizden bir öğün ya da bir gün içerisinde tüm besin kaynaklarını alın diye bir şey söylemez. Bunu haftaya yayarak gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin haftanın 1 günü balık, bir günü kırmızı et, bir günü tavuk eti, bir günü baklagiller gibi bir program bile yapmanız mümkün. Tabi bu işi programa dökmek işinizi zorlaştırabilir. Burada önemli olan çeşitli besin kaynaklarının varlığını unutmamak. Sofralarınızda yan besin kaynaklarına fazlaca önem verin. Örneğin karaciğeri ve çeşitli organları koruyan sebzeler olduğunu unutmayın. O nedenle salata ve sebzeleri sofranızdan asla eksik etmeyin. Belirttiğimiz kurallar ışığında dengeli beslenme sağlayarak sağlıklı bir hayat sürmeniz mümkün.

Dengeli Beslenmenin Faydaları

Dengeli beslendiniz ve bir farkınız olmalı diye düşünüyorsunuz değil mi? Bilmeniz gereken ilk bilgi “Sağlıklısınız” olacaktır. Dengeli beslenmeniz, sizin vücut sağlığınıza birinci dereceden katkıyı sağlar. En büyük avantaj ve faydası sağlık. Tabi sağladığı tek fayda sağlık değil. Dengeli beslenme sizin vücut formunuzun daha düzgün olmasını da sağlar. Yani görünüş olarak farkınızı belli edersiniz. Bakışlarınıza bile bu durum yansır. Beslenmeniz size daha canlı bakışlar kazandırır. Daha çeviksinizdir ve daha hızlı hareket edebilirsiniz. Cildiniz çok daha parlak, saçlarınız ve tırnaklarınız sağlamlık konusunda en üst seviyededir. Tabi dengeli beslenmek aynı zamanda vücuttaki kas oranınızı da olumlu etkiler. Vücudunuzun yağ oranı düşer, kas oranı ise artar. Boy-kilo ve yaş orantısı elde edilir. Tüm bunların neticesinde iyi bir psikolojiye sahip olmanız da kaçınılmaz.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!