Diyete başlayacak olanlar genellikle diyet hakkında sadece kulaktan dolma bilgilerle ya da mantık yürüterek diyet yapmaya çalışır. Edinilen bilginin doğruluk payına göre ise fayda sağlanır veya sağlanmaz fakat diyet yapılırken dikkat edilecek çok fazla husus vardır. Bu nedenle ilk olarak diyetin anlamını tam olarak bilmek ve diyetin nasıl yapılacağına dair doğru bilgiler edinmek gerekir.

Diyet genellikle beslenme eyleminden uzak durmak olarak bilinir. Belli bir gruplama yapmadan tamamen uzaklaşmak. Fakat bu bilgi tamamen yanlıştır. Beslenmeden tamamen uzak durmak, hiç bir şey yememek kesinlikle diyet değildir. Diyetin, beslenmeye yönelik bir beslenme düzeni, gruplaması anlamına geldiğini bilmemiz gerekir.

Diyet Nasıl Yapılır?
Diyetin nasıl yapılması gerektiğine yönelikse kural oldukça basit. Bu soruya verilecek en güzel yanıt, “beslenme alışkanlıklarını değiştirmek” olacaktır. Bu şekilde diyete başlamış kabul edilirsiniz. Beslenme alışkanlığınızı değiştirmez ve sadece bazı zamanlar yemek yemeyerek diyet yaptığınızı düşünebilirsiniz fakat bu eylemin diyet ile alakası yoktur. Günümüzde bir çok kişi bir kaç gün dişini sıkarak tükettiği besinleri aza indirmeye çalışarak diyet yapmaya çalışır. Mantık olarak doğru gibi görünse de bu tür kısa süreli ve düz mantıkta başarı elde etmek mümkün değil.

Diyet yapan kişi beslenme alışkanlıklarını değiştirmeli dediğimizde aklınızda mutlaka bazı zararlı gıdalar belirecektir. Nedir bunlar? Karbonhidrat içerikli gıdalar, tuzlu, şekerli ve yağlı gıdalar başı çekmektedir. Bu tür gıdalar diyet döneminde en fazla dikkat edilmesi gereken yiyeceklerdir. Burada en masumu tartışmasız karbonhidrat içerikli (makarna, pilav, bulgur, patates, ekmek vb) gıdalardır. Bize doygunluk hissini en güzel yaşatan besin kaynaklarıdır. Burada püf noktası bazı gıdaların tamamen hayatımızdan çıkarılması, bazılarının ise tüketiminde sınırlama getirilmesi. Sağlık açısından kızarmış yağlı yiyecekler, tuzlu ve şekerli gıdalar kesinlikle tüketilmesi önerilen yiyecekler değildir. Karbonhidrat içerikli gıdalar ise masumdur fakat aşırı tüketilmediği sürece. Bu nedenle diyet yaparken karbonhidrat içerikli gıdalardan kendinizi tamamen soyutlamanız doğru olmayacaktır. Öğünlerinizde daha küçük porsiyonlarda tüketmeniz önerilir. Küçük porsiyonlar ile kısa aralıklı beslenme, aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırarak önemli bir katkı sağlar.

Diyet döneminde yüksek kalori içeren besinler sizin en büyük düşmanınızdır. Eğer formunuzu koruma amacında değilde zayıflamak istiyorsanız bir kalori açığı oluşturmanız gerekir. Bu açığın oluşması içinde yüksek kalorili gıdalardan uzak durmak gerekir. Kalori miktarlarına dikkat etmeniz gerekir fakat buun hayatınız boyunca bir saplantı haline getirmeniz de doğru değildir. O nedenle sadece tükettiğiniz gıdalardaki kalori miktarları hakkında az da olsa bilgi sahibi olmanız tavsiye edilir. Bunun en büyük faydasını, ikame edilebilecek gıdalar olarak görebilirsiniz.

Diyet İçin 5 Öneri!
-Küçük porsiyonlarda tüketim sağlayın.
-Şeker, tuz, kızarmış yağdan uzak durun.
-Tükettiğiniz gıdaların kalori miktarları hakkında bilgi sahibi olun.
-Aç kalmayın.
-Bol su için.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!