Diyet hakkında bilinen en yanlış kavram, hiç bir şey yememe yönündeki düşüncedir. Diyet, asla beslenmenizi tamamen kısmanız anlamında bir kavram değildir. Eğer diyet yapıyorsanız mutlaka diyetin tam olarak karşılığını bilmeniz ve mantığını kavramanız gerekmektedir. Aksi taktirde bir şeylerden kendinizi mahrum bırakarak diyet yaptığınızı düşünebilirsiniz. Nitekim Türkiye’de en yaygın diyet yanlışlarından biri de budur.

Diyet Nedir?
Diyet, beslenmede oluşturulan gruplaşma ya da tüketilen ve tüketilmeyen şeklinde bir grup oluşturmak anlamına gelmektedir. Diyet sadece zayıflamak için yapılan bir kavram da değildir. Kişiden kişiye, istekler ve ihtiyaçlar doğrultusunda diyet uygulanır. Sadece kilo verme diyeti değil, kilo almak için de diyet yapılır. Bu konuda bilmeniz gereken en öz tanım, gıdaların ayrıştırılarak tüketilmesidir.

Diyetleri tek bir kalıpta veya listede paylaşılsa da her diyet listesi ya da programı her insan için doğru tercih olmayabilir. Bu konuda belli kalıplar halinde diyet listeleri dolaşmaktadır. Bunlar insanlar için yararlı olabilmekte fakat insanın kendine uygun diyet listesini bulması önemlidir. Koyulan hedef doğrultusunda amaca ulaşmada en önemlisi, doğru diyeti uygulamaktır. Bu nedenle bilmeniz gereken önemli unsur, kalıplaşmış standartlardaki diyet programlarından ziyade kişisel, kendinize uygun diyet programı seçmeniz ya da oluşturmanız. Bu konuda diyetisyenlerden destek alabilir ya da diyet ve gıdalar hakkında detaylı bilgi edinerek kendi beslenme programınızı düzenleyerek diyet yapmanız en doğru tercih olur.

Yapılan yanlışın büyük bölümü ise beslenmeyi kısmak. Bir çok kişi, yemek yemeyerek diyet yaptığını düşünmektedir. Fakat bu tür bir uygulama sağlığa zararlı bir durum teşkil eder. Burada dikkat edeceğiniz tüyo; vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalori miktarını hesaplamanızdır. Eğer günlük kalori ihtiyacını hesaplayıp o miktar üzerine çıkmazsanız, kilo almanız mümkün değildir. Böylece gereksiz şekilde aç kalmanız gerekmez. Unutmayın ki sporun ve diyetin altında her zaman mantık yatmaktadır. Yaptığınız spor, diyet, kardiyo ve benzeri aktivitelerde her daim işin mantığını bilmeniz gerekmektedir.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!