Bir çok kişi tüm yağların vücut için zararlı olduğunu düşünür fakat bu tamamen yanlıştır. İnsan vücudu için yağ olmazsa olmaz diyebileceğimiz kadar önemlidir. Fakat sağlıklı yağlar için bunu söyleyebiliriz. Günlük yaşamımızda da sağlıklı yağları vücudumuza ihtiyaç duyduğu kadar vermeliyiz. Bu aşamada hangi yağlar sağlıklıdır hangi yağlar sağlıksızdır bunu bilmemiz gerekir. Eğer bunu ayırt ederek beslenmemizi şekillendirmezsek, vücudumuzdaki yağ dengesini asla sağlayamayız. Tabi beraberinde sağlık problemleri ve fiziksel görüntüde hoş olmayan bir yapı ortaya çıkması kaçınılmaz.

Hangi Yağlar Zararlıdır?
İlk bilmeniz gereken kesinlikle zararlı olan ve tüketiminden uzak durmanız gereken yağlardır. Ve tabiki kızarmış yağlar. Kesinlikle yararından bahsedemeyeceğimiz gibi zararı yüksektir. Aslında burda mantık kurduğumuzda zararlı olan şeyin yağ olmadığını, zararlı olanın yağın kızartılmış hale gelmesidir. Kızarmış yağ, gıda maddelerinin de besin değerini düşürür. Kalp rahatsızlığına ve benzeri rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Obezitenin önünü açar. Tabi kanserojen madde etkisi de asla es geçilemez. Görüldüğü gibi kızarmış yağların zararı sağlık açısından oldukça fazla. Bu nedenle kızarmış yiyecekler tüketmemeniz tavsiye edilir. Örneğin kızarmış patates bunlara iyi bir örnek olabilir.

Hangi Yağlar Sağlıklıdır?

Yağların sağlıklı olanı ise tabiki de kızarmamış olan saf yağlar ve doğal yağlardır. Doğal yağları en iyi şekilde alacağınız besin kaynakları kuruyemiştir. Badem, fındık, ceviz gibi kuruyemiş gıdalarında oldukça sağlıklı yağlar bulunur. İnsanın günlük hayatında mutlaka yer vermesi gerekir. Saf zeytin yağı, tereyağı da yine yararlıdır. Fakat burada öne çıkan bir detay asla gözden kaçırılmamalı. O da miktar vurgusu. Asla yararlı diye fazla tüketim yapılmamalı. Örnek olarak verirsek bademin doğal yağ içeriyor olması ve doğal yağın vücuda yarar sağlaması nedeniyle onlarca badem tüketmek doğru değildir. Her şeyin miktarı kararınca olduğu sürece faydalıdır.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!