Zayıflamak isteyenlerin ilk olarak hedeflediği bölge tartışmasız karın bölgesi. İnsan anatomisinin yapısı gereği kilo aldıkça en fazla belirginleşen yer, göbek bölgesi olmaktadır. Giydiğimiz kıyafetlerin vücudumuza olmamasının en büyük sebebi göbek kısmındaki şişkinlik. Hal böyle olunca ilk olarak göbek kısmını yok etmeye çalışırız. Peki göbek nasıl eritilir? Bu konuda yapılan yanlışlar ve izlenmesi gereken yolu sizler için yazıya döktük.

İlk olarak bilmeniz gereken bir ana kural vardır. Hiç bir egzersiz, doğrudan sadece karın bölgenizdeki fazla kiloyu yok etmez. Örneğin mekik çekmeniz ya da farklı karın egzersizleri uygulamanız, o bölgedeki yağı ya da fazla kiloyu götürmeyecektir. Veya karın bölgesine uyguladığınız korse ya da benzeri uygulamalar da yine çözüm değildir. Zayıflama kemerleri de yine aynı şekilde. Bu tür uygulamalar sağlık için de zararlı olabilmektedir. Bizim amacımız en sağlıklı şekilde en hızlı göbek nasıl eritilir onu bulmak.

Göbek Nasıl Eritilir?
Göbek eritmek için spor ve beslenmemizi düzene sokmamız gerekiyor. Mutlaka bir diyet uygulamalıyız fakat Türkiye’de diyet çok yanlış bilinen bir kavram olarak yanlış şekilde uygulanıyor. Diyeti hiç bir şey yememek ya da sadece gerektiğinden az yemek olarak görenler var. Bu tür kavramları daha iyi bilmek, öğrenmek ve araştırmaktan asla geri kalmayın. Göbek eritmek istiyorsanız ilk olarak hedefinizi belirlemelisiniz. Kısa bir zamanda mı göbeğinizin yok olmasını istiyorsunuz yoksa daha uzun ve geniş bir zamana yayarak mı? Bunu belirledikten sonra yapmanız gereken spor ve beslenmeyi uyumlu şekilde sürdürmek. Nasıl mı?

Göbeği eritmek ve tam anlamıyla yok etmek için günlük kalori açığı oluşturmanız gerekir. Nedir bu kalori açığı? Her insan vücudunun birbirinden farklı olarak günlük kalori ihtiyacı vardır. Göbeğinizin erimesini istiyorsanız günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarının altında kalarak kalori açığı oluşturmanız gerekir. Yani günlük 2000 kalori ihtiyacınız varsa sizin tüketim miktarınız 1500-1700 kalori aralığında olmalı. Daha hızlı zayıflamalıyım diyerek daha fazla kalori açığı oluşturmak sağlık açısından zararlı olabileceği gibi kas kaybına da davetiye çıkarmış olursunuz. Bu nedenle sağlığınızı ve formunuzu korumak için yavaş adımlarla ilerlemeniz tavsiye edilir.

Kalori Açığını Beslenme ile Nasıl Oluşturabilirim?
Kalori açığını hesapladınız fakat beslenmenize bunu nasıl yansıtacağınızı bilmiyorsanız yediklerinizi ölçülü olarak yemeye özen gösterin. Örneğin kahvaltıda yumurta, zeytin, peynir, ekmek vs ne yiyorsanız internet üzerinden kaç kalori olduğuna bakabilirsiniz. Aynı şekilde öğle ve akşam yemekleri içinde geçerli. Yediğiniz makarna, pilav, dolma, et ve diğer gıdaların kalori değerlerine erişmek günümüzde çok basit. İşin mantığı bu detaylarda gizlidir.

Hesap yapma imkanı olmayanlar ya da bu kadar yoğun şekilde bir programa girmek istemeyenler için küçük tüyolar vermek gerekirse, karbonhidrat ağırlıklı beslenmenizi daha düşük tutmalısınız. Örneğin makarna, pirinç, bulgur, patates, ekmek gibi gıdalar yoğun karbonhidrat içerir. Fazlası tüketildiği zaman vücutta gereksiz yağlanma yapmaktadır. O nedenle en fazla dikkat edeceğiniz detay karbonhidrat içerikli gıdaları tüketirken düşük miktarlarda tüketin. Küçük porsiyonlar sizi hedefiniz doğrultusunda başarıya götürür.

Spor ile Destekleyin!
İşin en önemli adımı olan beslenmeyi sanıyorum hallettik. Şimdi ise kalori açığını oluşturmanın ikinci ayağındayız. Yapacağınız kardiyovasküler egzersizler sizin göbek eritmenizde önemli bir etkiye sahip. Sitemizde kardiyo hakkında detaylı bilgiler mevcut. Doğru şekilde yapacağınız kardiyo, size kalori açığı oluşturur ve gerek göbek kısımdaki görüntü gerekse vücudunuzun diğer bölgelerindeki gereksiz yağlar zaman içerisinde ortadan kalkar. Beslenmenin yanında mutlaka sporu da yapmanız, hem etkiyi arttırır hem de daha sağlıklı ve formda bir hayat sürmenizi sağlar.

En Çok Yapılan 5 Yanlış!
1-Mekik ya da karın egzersizleri yapmak göbek eritmez.
2-Spor yapıp beslenmenizi kontrol altına almamak. Eğer beslenmenizi düzene sokmaz ve yanlış beslenirseniz yaptığınız spor anlam ifade etmez.
3-Yemek yedikten hemen sonra kardiyovasküler egzersizler yapmak sizi ileriye götürmez.
4-Bilinçsiz yapılan diyet ve spor, boşa zaman kaybettirir. Bu nedenle yaptığınız diyet ve spor hakkında bilgi edinin.
5-Spordan önce veya sonra istediğinizi yiyebileceğinizi düşünmek.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!