Kendinize bir hedef koydunuz fakat uygulamanıza rağmen uzun zamandır ilerleme sağlayamıyorsunuz. Peki neden diye hiç sordunuz mu? Çünkü ilerleme katedemeyen kişiler farkında olmadan hatalar yapmaktadır. Bu hatalar tek bir nedene bağlı da olabilir, birden fazla nedenden kaynaklı da. Bu konumuzda ise 3 ana sebep belirledik. Dikkat etmeniz halinde hedefinizde ilerlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Kilo vermek isteyenlerin ilerleyememesindeki en büyük sebep, az yediğini düşünmesi. Eğer kilo vermek istiyorsanız kalori hesabı yapmanız gerekir. Nasıl mı? Eğer kilo vermek için ihtiyaç miktarından daha düşük miktarda kalori almıyorsanız kilo vermeniz mümkün. Kendinize göre tüketimi azaltmış olabilirsiniz fakat yüksek kalorili yiyeceklerle az miktarda tüketimi yapıyorsanız ilerlemek mümkün değil. O nedenle günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarından 400-500 kalori az tüketin. farkı görün.

Kas gelişimi sağlamak isteyenler için ise ilerleyemiyorsa yeterince dinlenememekten kaynaklı sorun yaşayabilirler. Bir çok kişi her gün spora giderek gelişimi hızlandırabileceğini düşünür. Fakat aksine kas dinlenemediği ve yenilenemediği için gelişmez. Bu sebeple kaslarınıza yeterli dinlenme ihtiyacını giderecek fırsatı sağlayın.

Diğer bir neden ise egzersizleri yanlış yapmak. Zayıflamak, yağlarınızdan kurtulmak ya da kas gelişimi sağlamak. Hepsi için önemli detay, egzersizlerin doğru yapıldığına önem vermektir. Her ne seviye olursanız olun yanlış yapıyor olabilirsiniz. Mutlaka internet üzerinden videolar izleyin ve doğrusunu öğrenin.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!