Eğer spor ile aramız iyiyse kardiyo kelimesini sıkça duyarız fakat spor ile fazla alakalı olmayan kişiler, kardiyo kelimesinin anlamını tam olarak bilmeyebilirler. Kardiyo kelimesi, kardiyovasküler kelimesinin kısaltılmış halidir. Kardiyo, günlük yaşantımızda koşmak, tempolu yürümek ve benzeri aktivitelerin karşılığı olarak görülse de ifade olarak sadece bu tür aktivitelerin karşılığını ifade ettiğini söylemek yanlış olur. Daha doğrusu kardiyo kelimesini bu kadar basite indirgemek pek doğru değil.

Kardiyo Nedir?
Kardiyo, kalp ritmimizi yükseltip daha yoğun şekilde çalıştırma anlamına gelir. Bu aynı zamanda kalbimizi daha güçlü ve sağlıklı kılmaktadır. Bu nedenle kardiyovasküler egzersizlerin yapılması her yaş için önerilen bir aktivitedir. Eğer kalp ritminizi arttıran aktiviteler içerisinde bulunuyorsanız, bilmelisiniz ki o an kardiyovasküler bir aktivite içerisindesiniz demektir.

Kardiyo Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?
Kardiyovasküler egzersizlerin önerilmesinin sebeplerine değinecek olursak, çok fazla fayda sağladığını bilmeniz gerekir. Öncelikli olarak kardiyo egzersizleri yapan kişiler kendini her zaman daha dinç ve formda hisseder. Kalbi güçlendiren önemli etkenlerden biridir. Bu sayede ömrü de uzatır. Metabolizmayı hızlandırır. Özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan metaboilzma problemleri için oldukça etkiildir. Kan dolaşımını düzenlediği de bir diğer bilinen faydası. Tabi kardiyovasküler egzersizlerin için en fazla bilinen faydası ise yağ yakımı ve zayıflamaya yönelik etkileri. Kalp ritminizi arttıracak şekilde gerçekleştirdiğiniz kardiyo egzersizleri, vücudunuzda kalori açığı oluşturur. Bu sayede zayıflama ve yağ yakımı sağlayabilirsiniz.

Kardiyovasküler Egzersizler Hangileridir?
Özellikle spora yeni başlayanlar kardiyo egzersizlerini ayırt etmekte zorlanabilir ya da hangi egzersizlerin kardiyo sayılabileceğini bilmeyebilir. Aslında işin mantığı, yazımızın başında belirttiğimiz gibi kalp ritmini hızlandırmak. Yürümek, koşmak, bisiklete binmek, tenis oynamak, ip atlamak, zıplamak gibi aktivitelerin hepsi kalp ritminizi ve nabzınızı değiştirir. Daha hızlı atmasını sağlar. Haliyle bu tür aktiviteler kardiyovasküler egzersiz olarak yorumlanır ve kalori açığı oluşturarak kilo vermenize doğrudan etki eder.

İki Çeşit Kardiyo Vardır!
Kardiyovasükler egzersizler tek tip gibi görünse de kendi içerisinde de farklı bölümlere ayrılmış durumdadır. İki farklı kardiyo metodundan bahsetmek mümkün. İlk olarak “Steady Cardio” metoduna değinelim. Steady kardiyo, hafif ve sabit tempoda uzun süreli yapılan aktivitedir. Nabız hiç bir şekilde değişim göstermez ve stabil olarak devam eder. Süresi kısa olmaz ve genelde 45 dakika / 1 saat gibi sürelerde gerçekleştirilir. Örnekleyecek olursak 45 daikka boyunca hafif tempoda bisiklete binmek, yürümek gibi. Steady kardiyo, daha çok ağırlık antrenmanı yapanlar için tavsiye edilir. Ağırlık antrenmanları vücudu yeterince yorduğu için daha fazla yıpratmayı önler ve yapılanmaya yardımcı olur. Steady kardiyo türündeki dezavantajlara bakacak olursak uzun süreli olması nedeniyle herkes için uygun olmayabilir. Zamanı kısıtlı olanlar ve uzun süre kardiyo yapmaktan sıkılanlara pek uygun olmadığını söylemek gerekir.

Bir diğer kardiyo çeşidi ise “High Intensity Interval Training (HIIT)” olarak bilinen kardiyo çeşidi. Bu kardiyo metodunda nabız sabit kalmaz. Bulunduğumuz aktivite içerisinde tempomuzu devamlı değiştiririz. Hafif tempoda yürüyüşle başlayıp daha sonra hızlanıp tekrar daha durağan şekilde devam etmek gibi. Bu metod spor salonlarındaki kondisyon aletlerinin bir çoğuna entegre edilmiş durumdadır. Yani koşu bandına çıktığınızda sizin yerinize otomatik olarak seviyeyi düşürüp yükseltecek programlar vardır. High Intensity Interval Training ile kardiyo çalışması 20 ile 30 dakika arası sürer. Avantajı ise daha kısa sürede yüksek miktarda kalori harcanmak. Dikkat edeceğiniz nokta ise spora yeni başlayanlara önerilen bir yöntem değildir. Metabolizması daha güçlü olan ileri seviye sporcular için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Diyet Go ailesinin hazırlamış olduğu “Kardiyo Nedir? Kardiyo Nasıl Yapılır?” başlıklı konumuzu okuduğunuz için bir ayrıcalığınız olduğunu düşünmekteyiz. Eğer amacınız hızlı şekilde zayıflamak ve yağ yakmak ise sizler için hazırladığımız önemli bir tüyo, yaptığınız kardiyovasküler egzersizlerde iki kat daha fazla yarar sağlamanıza neden olacak. Belki de bu güne kadar yaptığınız büyük bir mantık hatası nedeniyle zayıflama konusunda yol alamıyorsunuz. Çözüm ve tüyo için “Kardiyo Ne Zaman Yapılmalı?” başlıklı konuya göz atın ve kardiyo yaparken en çok yapılan yanlışı öğrenin.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!