Yaşamınızın mutlaka bir zamanında sabah spor yapın cümlesiyle karşılaşmışsınızdır. Peki hiç sorguladınız mı bunun nedenini? Aslında bunun bilimsel bir dayanağı bulunmaktadır. Yoksa vakit tasarrufu sağlasın ya da güne erken başlama gibi bir fikir içermiyor. Temel nokta, sağlıklı bir vücut ile yaşam sürmek aslında. Tabi sağlıklı bir vücut içinse malumunuz vücudumuzu korumamız gerekiyor.

Gelin şimdi bu bilimsel araştırmanın detayına inelim. Hepimiz biliriz ki aşırı kilolu olmak ve yüksek yağ oranı sağlığımız için oldukça zararlıdır. Erken yaşlarda görülmeye başlkanıp, ileri yaşlarda büyük sorunlar haline gelen bu durumu aşmak için hareket etmek gerekir. Bilimsel araştırmalar ise bize diyor ki, vücuttaki glikojen depolarınız dolu olduğu zaman yaptığınız spor çok etki etmemektedir. Yani sitemizde daha önce de yer vermiştik. Eğer yemek yedikten sonra hareket edip spor yapıyorsanız bu size getiri sağlamıyor. Sadece o an glikojen depolarınızın boşalmasına yarıyor. Yani tabiri caizse yediklerinizi eritmiş oluyorsunuz.

Biz size daha önce “Kardiyo zamanı” çatısı altında detaylar sunmuştuk. Tüm detayları o sayfa üzerinde okuyarak edinebilirsiniz. Bu yazımızın amacı olması sebebiyle tabikide değinmeden geçmiyoruz. Sabah yaptığınız spor, glikojen depoları boş olduğu için enerji üretimi doğrudan yağlardan sağlanacaktır. Bu sayede ise yağ yakımınız en etkili şekilde gerçekleşecektir. Haliyle sağlıklı bir yaşam ise kaçınılmaz. Yeter ki alışkanlıklarınız arasında yer verin.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!