Ramazan Ayı nedeniyle bir çok kişi sporu bırakmayı tercih ediyor. Haklı sebepler öne sürülebilir. Özellikle açken ve kısıtlı saatlerde spor imkanınız varsa şartlar olumsuz olacaktır. Fakat spor yapmak isteyenler Ramazan Ayı’nda spordan uzak kalmak zorunda değildir. Ramazan ayında sporu nasıl yapabiliriz ya da hangi saatlerde spor yapmak doğru olur sorusuna yanıt arıyorsanız aradığınız yanıt burada.

İftar Öncesi Ya da İftar’dan 2 Saat Sonra!
Eğer oruç tutuyorsanız spor için iki zaman diliminde sporunuzu yapabilirsiniz. İlk olarak bilmeniz gerekir ki Ramazan Ayı sebebiyle bir çok spor salonu daha geç saatte kapanmaktadır. Spor yapanların spordan geri kalmaması nedeniyle böyle bir uygulama yapılmaktadır ve bir çok salonda bunu görebilirsiniz. O nedenle vakitsizlikten asla dert yanmayın.

Peki antrenmanımızı hangi saat aralığına koymak daha verimli olur? İlk olarak tavsiyemiz Ramazan boyunca kas kütlesi elde etmek ya da çeşitli hedeflerde ilerlemek yerine bu süreçte formumuzu korumaya özen göstermeliyiz. Amacımız bu olmalıdır. Çünkü yeterli beslenilemeyeceği için kas kütlesi kazanmak bu zamanda oldukça zordur. Eğer yoğun ve yorucu bir antrenan yapacaksanız iftardan 2 saat sonra antrenman yapmanız daha doğru olur. Böylece antrenman öncesi ve sonrası öğünlerini de yiyebilirsiniz.

Eğer antrenmanınız hafif olacaksa iftardan 1 saat önce spor salonuna girerek 45 dakikalık bir antrenman sizin için yeterli olacaktır. İftarda ise antrenman sonrası öğününüzü tüketebilir, bu şekilde spordan geri kalmayabilirsiniz.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!