Vücudumuzun en fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu anlardan biri tartışmasız sabahlarıdır. Vücudumuzun enerji üretebilmesi için ise beslenmemiz gerekir. Sabah kahvaltısının önemi de burada ortaya çıkmakta. Gün ortasında bir şeyler atıştırarak enerjinizi ayakta tutmanız mümkün fakat güne başladığınız ilk anda vücutta bulunan besin depoları boş olduğu için enerji üretimi tam performans sağlamayacaktır. Kısacası sabah kahvaltı yapmanız için çok fazla sebep sayılabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken detay, kahvaltı yapmaktan ziyade nasıl yapmak. Bizim de bugünkü konumuz bu.

Kahvaltı sizin için peynir simit midir? Yoksa yumurta zeytin peynir ve ekmek mi? Alışılagelmiş bu kombinasyonlar aslında sağlıklı bir kahvaltıyı işaret etmiyor. Yani kahvaltınızda sadece yumurtaya yer vermek yeterli değil. Bu noktada sağlıklı bir kahvaltının nasıl olabileceği, vücut yapınıza ve kilonuza göre kahvaltının şekillenebileceğini anlatacağız.

Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalı?

Güne başlarken kahvaltınızda mutlaka çeşitli vitaminlere yer vermelisiniz. Protein içerikli besin kaynaklarını eksik etmemelisiniz. Bu tür yiyecekler doygunluk hissi vermeyebilir. Bu nedenle sofralarınızda kepekli ekmek, çavdar ekmeği gibi ekmek çeşitleri de bulundurabilirsiniz. Tahıllar ve meyveler de kahvaltı sofralarında size eşlik edebilir. Tabi çok fazla besinle kahvaltınızı süsleyebilirsiniz fakat burada damak tadınıza uygun olabilecek seçenekleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Aksi taktirde sadece vitamin ve protein açısından yararlı olduğu düşüncesiyle her gün zorla kahvaltı yapmak, bir süre sonra sıkılmanıza ve sağlıklı olmayan şeyleri yemenize neden olacaktır. Bu duruma düşmemek için bilmeniz gereken detay; protein ve vitamin içeren besin kaynaklarının çok fazla olduğu. Örnek verecek olursak B vitamini eksikliğini gidermek için kuru kayısı tüketimi yapıyorsunuz fakat sadece b vitaminini alabilmek için zorla kuru kayısı yediğinizi düşünüyorsunuz. Bu tür durumlarda b vitamininin başka hangi besin kaynaklarında olduğunu araştırabilir ve alternatiflere yönelebilirsiniz. B Vitamini sadece bir örnek. Bunu diğer vitaminlerde ve protein içerikli besin kaynakları için de aklınızdan çıkartmamanız gerekir.

Biliyorum ki şuan bir çoğunuz yazımızı okurken ideal bir kahvaltıda neler olabileceğini merak ediyor. Biz den de beklentiniz bu. En ideal kahvaltıyı kendiniz bulmanız gerekir fakat ufak bir kahvaltı listesi oluşturacak olursak yumurta en temel ihtiyacı en güzel şekilde karşılayan besindir. Yüksek protein bulunan yumurtayı asla kahvaltınızdan eksik etmeyiniz. Orta boy bir yumurtada 7 gram protein vardır. Gelişme çağındaki kişiler birden fazla tüketerek daha fazla protein elde edebilir. Bir diğer protein kaynağı süt yine kahvaltınıza eşlik edebilir. İçecek olarak sıkılmış taze portakal, elma suyu gibi içecekler de yine tercih edilebilir. Kahvaltınızda peynir ve zeytine de yer verin.

Mısır gevreği, kepekli 1 veya 2 dilim ekmek yine yarar sağlayacaktır. Lif içerikli gıdalar da yine kahvaltıda yer verilebilir. Özellikle yulaf tüketimini mutlaka yapmanızı tavsiye ederiz. Lifli gıdalar arasında en fazla yüksek değere sahip olduğunu söylemek mümkün. Sütle karıştırdığınızda beklediğiniz tadı bulamayabilirsiniz o nedenle içerisine muz katabilir veya kendi kombinasyonunuzu deneyebilirsiniz. Kahvaltınızda yer verilebilecek diğer besin kaynaklarından bazıları ise salam, meyve, domates, salatalık, badem, ceviz, yaban mersini, yoğurt diyebiliriz. Ekmeğinizi tadlandırma adına mutlaka çeşitli marmelat, reçel, yağ, bal, kaymak sürmek isteyebilirsiniz. Bu konuda gerçek tere yağı kullanabilirsiniz. Şekerli marmelatlar ise pek tavsiye edilmez.

Sabah kahvaltısı için yapılacak bir uyarı ise, sayılan malzemelerin hepsini bir anda tüketmeye çalışmak. Bu da önemli bir hatadır. Beslenmenizi her gün farklı şekillerde farklı kombinasyonlarda yapmanız tavsiye edilir. Miktarlar ise önemlidir. Asla gerektiğinden fazla tüketim yapmayın. Vücudun ihtiyacından fazla beslenmeniz, o besinlerin vücutta yağ olarak kalmasına neden olmaktadır. Fazla tükettiğiniz besin yararlı olsa dahi.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!