Ramazan ayının gelmesiyle birlikte kafa karıştıran ve merak edilen soruya biz de kayıtsız kalmak istemedik. Ramazan ayında en önemli öğün sahur öğünüdür. Çünkü sahur yapıldıktan sonra direkt olarak yeniden uyumak pek olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Tabi ne yediğimizi bilir ve dikkat edersek hiç bir problem yaşanmaz. Peki Ramazan ayı boyunca sahurda neler yenilebilir?

Yemeklerden Uzak Durun!
Sahurda diyet go ekibi olarak yemek önermiyoruz. Yağlı ve yüksek karbonhidrat içeren yemekler, sizi daha fazla susatır ve vücudunuz için çok sağlıklı değildir. Tüketim yapacağınız gıdalar daha proteinsel olmalıdır. Bizim tavsiyemiz yemek yerine kahvaltı türünde sahur yapmanız. Yani yumurta, ceviz, badem, kepekli 1 veya 2 dilim ekmek, zeytin gibi gıdalarla sahur yapmanız oldukça faydalıdır. Ve hepsinden daha önemlisi su.

Su Limitlerinizi Aşın!
Vücudun her zaman en çok ihtiyacı olan su, Ramazan ayında çok daha fazla önem taşır.Sahurda su miktarına normalden daha fazla önem vermelisiniz. Su konusunda limitlerinizi zorlayın. En az 1 litre su tüketin. Önerimiz 1.5 litreye kadar çıkabilmeniz. Limitleri sahurda fazlasıyla zorlamanız fayda sağlayacaktır.

Sahurda uzak durmanız gerekenler, kızarmış yağlı yiyecekler, sağlıksız yağlı yiyecekler, yüksek karbonhidrat içeren yemekler, şeker, asitli gıdalar.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!