Soda bir çok kişinin tükettiği bir içecek olmasına rağmen yeteri kadar bilgi sahibi olmayan çok fazla kişi olduğunu itiraf etmek gerekir. Sodanın ne zaman tüketilmesi gerektiği, aç karnına tüketildiğinde ne gibi zarar vereceği gibi konular bir çok kişinin soda içtikten sonra aklını kurcalayan sorulardan bazılarıdır. Peki sodanın zararları ve faydaları nelerdir?

Soda iyi bir mineral deposudur ve kemik sağlığını pozitif yönde etkilemektedir. Bilindiği üzere insan vücudu bazı minerallere ihtiyaç duyar. Mineraller bakımından zengin olan soda, insan vücudu için bu ihtiyaçları karşılayan bir besin kaynağıdır. Fakat doğru zamanlama ile tüketilmediği taktirde zarara yol açabilir.

Soda, asitli bir içecek olması sebebiyle aç karna içildiği zaman olumsuz bir etki yaratabilir. Sodanın asit oranı yüksektir ve aç karnına içildiği zaman midenize zarar verici bir yıkım yaratabilir.

Eğer bir kez aç karnına içtiyseniz bu muhtemelen bir sağlık sorunu yaratmayacaktır fakat aç karnına soda içmeyi alışkanlık haline getirmeniz midenize ciddi zararlar vererek sağlık problemlerine yol açabilir. Bu yüzden sodayı aç karnına içmek yerine daha uygun zaman dilimlerini tercih ederek tüketmeniz uygun görülür.

Bilinmesi gereken önemli bir konu da soda ile maden suyunun bir biri ile karıştırılması. Soda mineraller bakımından maden suyu kadar zengin bir içeriğe sahip değildir. Mideyi rahatlatan ve hazımsızlığı azaltan özelliği bulunan soda yerine maden suyu tüketmeniz daha fazla mineralden faydalanmanız anlamına gelmektedir.

Soda’nın Kanıtlanmış Zararları

Soda tüketen bir çok kişi için yanlış tanımlamalarla bilinmekte. Bu sebeple sodanın bazı zararlarının olduğu pek akla gelmiyor. Eğer soda tüketiyorsanız tansiyon yükselmesi, fazla kullanıma bağlı olarak böbrek taşı oluşumu öne çıkan bazı rahatsızlıklar diyebiliriz. Ve tabi bilmeniz gereken bir diğer nokta ise meyveli sodaların şeker ilaveli olması sebebiyle sağlıksız olması. Eğer soda tüketiyorsanız sade olmasına özen göstermeniz önerilir.

Soda ile ilgili zararları ve faydaları açısından çok daha fazlasını detaylı olarak okumak isterseniz tozlu mikrofon sayfasından öğrenebilirsiniz. Sodayı sık tüketenlerin mutlaka okuması önerilir.

Kaynak: https://www.tozlumikrofon.com/ac-karnina-soda-icmek-zararli-mi/

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!