Spor salonlarında en sinir bozucu şeylerden birisi, spor salonundaki kurallara uyulmaması ya da kuralları bilmemesi. Bahsetmek istediğim bu kurallar salonun özel kuralları değil. Daha çok adab-ı muaşeret tarzında kuralar. Size asla salonda yapmamanız gereken hatalardan bahsetmem gerekiyor. Çünkü saygı bunu gerektirir.

Bir kişiyle aynı egzersizi yapacak olabilirsiniz. Bu durumda karşınızdakine saygı gösterin. Eğer siz önce geldiyseniz ona birlikte girebileceğinizi söyleyebilirsiniz. Spor salonlarındaki aletler kimsenin tapulu malı olmadığı gibi herkesin ortak kullanımına açıktır. Tabi üyeler için. Bu konuda yeni yaşadığım bir örneği de yazmadan geçmek istemiyorum. Squat için hammer strength istasyonunda ısınırken biri geldi. Kaç setim olduğunu sordu. Daha yeni başlayacağımı söyleyince bana kim ağır girerse onun sıra önceliğinin olduğunu ve 15 yıldır bu spordaki kuralın bu olduğunu söyledi. Tabi böyle bir kural kesinlikle yok. 150 kiloya kadar yolu var dediğimde ise birlikte girelim ozaman dedi. Sanıyorum benden düşük girecekti. Nitekim daha düşük kilolarla çalıştı. Burada bir küçük görme ve aşağılama yaptı fakat pek istediğini gibi işler gitmedi. Uzun lafın kısası kimseyi hor görmeyin ve aşağılamayın. Saygınızı yitirmeden makineleri ortak kullanın.

Bu yazdığıma benzer bir diğer konu, dumbell kullanımı. Spor salonlarında dumbell ağırlıkları çok çeşitlilik göstermez. Yani aynı ağırlıktan çok fazla yoktur. Bir ağırlığı alırken o ağırlıkla birinin çalışmadığını iyi tespit edin. Biri çalışıyorsa o kişiden izinsiz ağırlıkları alıp başka yere götürmeyin. Ortak kullanabilir miyiz şeklinde ricada bulunmak zor olmasa gerek.

Diğer bir konu ise başkasını rahatsız etmemekle ilgili. Eğer bir kişi bir yerde çalışıyorsa gidip onun çalıştığı alanı işgal edecek şekilde rahatsızlık vermeyin. Karşınızdaki kişiye saygı gösterin ve rahat şekilde egzersizini yapmasına izin verin.

Bu tip durumları arttırmak mümkün. Tabi yanınızda su ve havlu bulundurun, başkasının suyunu içmeyin gibi konuları düşünebileceğinizi var sayarak o konulara hiç değinmiyorum.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!