Spora başlayanların genellikle ilk hedefi fazla yağlardan kurtulmak. Peki yağ yakımını hızlandıran besin kaynakları olduğunu biliyor muydunuz? Hem de hiç sanmadığınız kadar etkili. Eğer gün içerisinde tükettiğiniz gıdalar arasına yağ yakımını hızlandıran besin kaynaklarını da serpiştirirseniz daha fazla yağ yakımı sağlanacaktır. Yağ yakımını hızlandıran yiyecekleri antrenman öncesinde tüketmeniz ise verimi en üst seviyeye çıkaracaktır.

YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRAN YİYECEKLER

Bir çoğu kolay ulaşılır ürünlerdir ve neredeyse her markette bulabilirsiniz. Çok pahalı besin kaynakları olmasa da devamlı tüketilmesi halinde bazıları maliyet oluşturacaktır. Fakat iyi bir verim sağlaması hedefe ulaşma konusunda sizlere yardımcı olacağı için mutlaka tüketmeniz önerilir.

Tarçıni yağ yakımını hızlandıran en etkili kaynaklardan biridir. Tüketeceğiniz besinlerin üzerine serpiştirerek tüketimini kolaylaştırabilirsiniz. Yağ yakımını hızlandırdığı gibi kan şekerini düzenler ve sık yemek yeme isteğini ortadan kaldırır.

Greyfut ise yağ yakımında etkili olan meyveler arasında listelenmektedir. Bilimsel araştırmalar greyfurt tüketimi yapan kişilerin simit olarak bahsettiğimiz bel çevresindeki yağ oluşumunu en aza indirdiği görülmektedir. Bu da yağ yakımında greyfurtu fazlasıyla başarılı kılıyor.

Avakado! Bir çok sporcu avakadoyu sık şekilde tüketmektedir. Dışarıdan güzel gibi görünse de lezzet açısından herkese hitap etmeyebilir fakat yağ yakımında etkili olarak tüketilir. Tokluk hissi uyandırması da sağladığı ek faydadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kaynakların yanı sıra domates, badem, kinoa, mercimek, somon balığı gibi besin kaynakları da yağ yakımında etkili gıdalar arasındadır. Eğer bir program yapıyorsanız mutlak suretle tarçını ilk sıraya yazmanız önerilir.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!