Günümüzde zayıflamak, kilo vermek, diyet yapmak, spor yapmak oldukça popüler aktiviteler olarak biliniyor. Özellikle güzel, zarif ve ince görünmenin öncelikli amaç olduğu bu aktiviteler, elbette ki sağlıklı bireyler olabilmek için de oldukça gerekli. Yüzyıllardan beridir özellikle kadınlar dış görünüşüne önem veren varlıklar olarak dikkat çekiyor. Öyle ki, tarih öncesi çağlar araştırılırken dahi, arkeologlar kadınlar tarafından kullanıldığı düşünülen takı olarak değerlendirilebilecek bulgulara ulaşmışlardır. Antik Yunan ve Mısır uygarlıklarında da ayrıca ele geçen bir takım bulgular, korse görevi gören bazı eşyalara benzetilmiştir. Bu bize şunu gösteriyor ki, Güzellik algısı dönemsel olarak değişse de, kadın denilen varlık her daim güzel, zarif ve ince görünmek adına farklı yöntemler denemekten vazgeçmemiştir.

Günümüzde güzellik algısı yine genel geçer tanımını korumaktadır. Buna göre, Bir kadın güzel olmak adına illa ki zayıf görünmelidir. Hal böyle olunca sağda solda herkesin dilinde diyet, spor, detoks vs. gibi kelimeleri duymak mümkün oluyor. Çoğu kadın bu kelimeleri zayıflamak ve güzel bir fiziki görüntüye ulaşmak adına sarf etse de aslında doğru uygulandığı takdirde, diyet de spor da öncelikli olarak sağlık için yapılmalı. Bir kere, fazla kiloların hamallığını yapmanın kimseye faydası yok. Zira fazla kilo denilen şey, vücudunuzun işine yaramayan ve deri altında, kan damarlarında ve iç organların etrafında biriken ve tutulan yağ tabakalarından başka bir şey değildir. Yağ elbette vücut için gerekli. Zira aldığımız besinlerden bize enerji sağlama oranı en yüksek olan yağ grubuna giren besinlerdir. Ancak her şeyin fazlası zarar. Yağın fazlası ise çok fazla zarar. Ancak ister çok yemek yiyin ister yemekle aranız fazla olmasın, yine de vücudunuzda yağ birikmesine engel olmanız mümkün değil. Biriken bu yağlar, vücut tarafından gerektiği kadar kullanılırken, fazlası birikmeye neden olur. İşte göbekte, kalçada, bacakta, kolda meydana gelen genişlemelerin nedeni de bu fazla yağın birikmesidir. Peki, bu fazla yağdan vücut nasıl kurtulur? İşte burada devreye diyet ve spor giriyor.

Diyet yapmak aslından vücuda sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmaktan ibaret bir süreç. Her türden besini, düzenli aralıklarla ve dengeli bir şekilde tüketmek diyetlerin altın kuralı. Televizyon programlarında veya internet ortamında gördüğümüz lahana diyeti, çorba diyeti, meyve diyeti, yoğurt diyeti vs. diye giden bir liste ile bize sunulan diyetler, yalnızca size işkence çekerek hızlı ve ani kilo verdiren, ancak vücut için yarar sağlamak adına hiçbir işe yaramayan oldukça sağlıksız diyetlerdir. Tek tip besin grubuyla beslenmenize neden olan bu zararlı diyetler, ani şekilde kilo vermenize neden olurken, kısa süre sonra da verdiğiniz kiloları fazlasıyla almanıza sebebiyet verecektir. Bu tarz diyetler yerine, içinde az önce bahsettiğimiz biriken fazla yağları yakmanızı da sağlayacak besinleri içeren, her besin grubuna ait sağlıklı ve tok tutan gıdalarla harmanlanmış diyetleri tercih etmek; hem kilo vermenizi sağlayacak hem de sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı kazanmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

Hareket etmek ise, biriken yağların bir numaralı düşmanı. Düzenli spor yapmak metabolizmanın düzenlenmesi açısından büyük önem teşkil ediyor. Düzenli bir metabolizma da işte bu biriken yağların daha hızlı ve daha az zahmetsiz yakılmasına fırsat veriyor. Çok yiyen ancak hareket etmeyen insanlarda şişmanlık görülme oranının daha fazla olduğunu idrak etmek için uzman olmaya gerek yok. Zira vücudunun ihtiyaç duyduğundan daha fazla besin tüketen ve vücuttan atılamayan besin fazlasını da eritmeyen bireylerde yağ birikmesi sonucu şişmanlık veya obezite dediğimiz durum söz konusu oluyor. Yağ dediğimiz maddenin enerji verdiğini daha önce söylemiştik. Vücutta yağ birikmesi demek de, yakılması gereken kalori veya enerji anlamına geliyor. Bu kalori yakımını da ancak hareket ederek gerçekleştirebiliyoruz. Düzenli spor diyoruz ancak insanımızın büyük bir çoğunluğu buna üşenmekte. “İyisi siz, en kötü, yürüyüş yapın” diyor uzmanlar. Onu da yapamıyorsanız, işinize giderken birkaç durak önce inin, gideceğiniz yere yürüyerek gidin. İşten dönerken apartmanınızda asansör kullanmayın. Ev hanımları ise, bacak ve kol çalıştıran ev işleri yaparak da düzenli hareket etme alışkanlığı kazanabilirler.

Unutmayın zayıf ve formda kalmak, hastalık riskini en alt seviyeye düşürür, daha güzel bir cildiniz olur ve çok daha zinde hissedersiniz. Bağışıklık sisteminiz ise ilerleyen yaşınıza rağmen güçlü kalır. Sağlık ve uzun hayat için mutlaka faydalarını göz önünde bulundurarak formda kalın.

Yorum yaz, sen de fikrini paylaş!